SPOTKANIA W KAZACHSTANIE
Na przełomie listopada i grudnia 2016 r. IWI zorganizowało w Kazachstanie cykl spotkań informacyjnych dla kazachstańskich Polaków na temat współczesnej Polski. W Kazachstanie przez około dwa tygodnie pracowało czterech przedstawicieli IWI.
Na północy Kazachstanu odbyły się spotkania w: Astanie, Kamyszynce, Kokszetau, Pawłodarze, Pierowmajce i Szortandy. Na południu kraju spotania przeprowadzono w: Ałmaty, Amangeldy, Issyku, Tałgarze, Tarazie oraz Żanaszar.
W związku z brakiem nowej ustawy repatriacyjnej, warsztaty zostały poświęcone trzem głównym tematom:
- aktualnym stanie repatriacji w Polsce – zaprezentowano wyniki badań gmin przeprowadzonych latem w ramach w ramach projektu,
- informacji o współczesnej Polsce – przedstawiono podstawowe informacje na temat m.in. polskiego systemu oświatowego, administracyjnego, podatkowego i ubezpieczeniowego, a także o współczesnej polskiej kulturze, tradycjach i społeczeństwie polskim,
- Karcie Polaka i ostatnim zmianom w zasadach otrzymywaniu dokumentu.
Kwestie poruszone podczas spotkań z przedstawicielami IWI, wzbudziły spore zainteresowanie wśród kazachstańskich Polaków biorących w nich udział. Zainspirowały uczestników do ożywionej dyskusji z prowadzącymi i zadawania dodatkowych pytań o współczesną Polskę i procedury repatriacyjne.
Godnym podkreślenia jest fakt, że w spotkaniach brali udział ludzie w różnym wieku, a reprezentanci IWI w każdej z miejscowości, gdzie odbywały się warsztaty zostali przyjęci w miłej i gościnnej atmosferze. Pragniemy podziękować wszystkim kazachstańskim Polakom za pomoc w organizacji spotkań.
Projekt „ABC repatrianta” był realizowany przez Instytut Wschodnich Inicjatyw dzięki dofinansowaniu Kancelarii Senatu RP w ramach sprawowania opieki nad Polonią i Polakami za Granicą.